Pravidla ve Vysokých Tatrách se od příštího roku zpřísňují. Do určitých částí budou mít zákaz psi.

Pravidla ve Vysokých Tatrách se od příštího roku zpřísňují. Do určitých částí budou mít zákaz psi.

Záchody v horách, vstupné do národního parku a zákaz vstupu se psem. Dlouho očekávaná úprava návštěvního řádu TANAP se pomalu blíží. My vám nyní nastíníme, jak tato změna ovlivní pohyb turistů v Tatranském národním parku a co tato změna znamená nejen pro pejskaře.

Popradské pleso, oblíbená turistická destinace Vysokých Tater

Popradské pleso - oblíbená turistická destinace Vysokých Tater

Konec výletů s pejsky i na slovenské straně Tater?

Na polské straně Tater platí zákaz vstupu se psem už pár let. Za porušení tohoto zákazu vám hrozí vysoké pokuty. Něco podobného nyní čeká čtyřnohé turisty a jejich vodiče i na Slovensku. Po dobu letošní sezóny stále platí starý návštěvní řád, který pohyb se psem na území parku povoluje, ovšem pouze a výhradně na vodítku. Aktuální návštěvní řád TANAPu naleznete na oficiálních stránkách parku v sekci „Pro návštěvníky“ www.tanap.sk/navstevnici/.

Důvodem pro změny v návštěvním řádu je podle současného ředitele národního parku Pavola Majka především ochrana místních rostlin a zvířat. Došlo totiž nejednou k situacím, kdy psi na volno naháněli kamzíky, nebo dokonce usmrtili horské sviště. Vyloučit se na území Tater nedá ani nechtěná srážka s větším predátorem – medvědem hnědým. Přitom již v současném návštěvnickém řádu je uvedeno, že odepnutí psa z vodítka může majitele stát až 300 eur.

Problémem ve vzácném tatranském ekosystému jsou i exkrementy, které někteří líní páníčci po svých psech nesbírají, často s výmluvou typu: „Komu by se to chtělo celou dobu nosit, když v horách nejsou koše?“. S podobným chováním určitých jedinců na sebe regulace nemohly nechat dlouho čekat. Se psem se tak letos naposledy podíváte třeba na Zelené nebo Skalnaté pleso, či na Tatranskou magistrálu.

Pejskaři tuto regulaci nevnímají pozitivně. Mnozí z nich si nedokáží dovolenou bez svých čtyřnohých parťáků ani představit. Dle připravovaných regulací by měli turisté se psy povolen vstup na místa, která k tomu budou určená – zpevněné a lesní cesty mimo alpinský stupeň. Konkrétní mapu TANAP pro své návštěvníky připravuje. Bude v ní vyznačeno, kam se psy smíte a kam ne. Dále je v plánu instalace informačních cedulí a tabulí přímo v terénu, aby se předešlo zbytečným nedorozuměním.

 Východ slunce v Tatrách

Podobné snímky východu slunce, zachycené na tatranských vrcholech, by měly být již minulostí

Túry ve tmě za doprovodu čelovky? V Tatrách rozhodně ne

Nově připravovaný návštěvní řád má mimo zákazu vstupu se psy zdůraznit i již platící zákaz výletů za tmy. Důvodem má být opět ochrana přírody, tentokrát především fauny. Ředitel TANAPu Pavol Majko v rozhovoru pro Český rozhlas z července roku 2023 zdůraznil, že jakmile se setmí, spousta zvířat v parku začne hledat potravu. Stresovat nočně se pasoucí druhy živočichů rozhodně není žádoucí. Turisté by podle ředitele TANAPu měli obdivovat přírodu, když ji mohou vidět.

Výjimky pro pohyb v národním parku za tmy mohou dostávat vědecké výpravy, turisté směřující za noclehem na horskou chatu, nebo horolezci, kteří se chystají do odlehlých koutů hor.

 Velické pleso a Velický vodopád, Vysoké Tatry

Za procházku například k Velickému vodopádu budete moci zaplatit dobrovolné vstupné a podpořit tak rozvoj národního parku

Novinky, ze kterých si sednete na zadek – doslova

Velkou novinkou pro turisty budou záchody v horách. Tatranský národní park se v rámci jednoho ze svých projektů pokusí na šesti místech nainstalovat toalety. Bližší informace o jejich rozmístění jsou ale záhadou. Nechme se proto překvapit. Od této novinky jako turisté můžeme očekávat větší čistotu podél cest a méně rozházených kapesníků a vlhčených ubrousků, které znečišťují vzácnou přírodu národního parku. Otázkou je, zda se takováto očekávání naplní. Vše ukáže čas.

TANAP má letos v plánu zpřístupnění nových cyklistických tras a naučných stezek. Velkým lákadlem má být podle ředitele parku i nová atrakce – nejdivočejší řeka Slovenska. Řeka Belá je od roku 2022 zpřístupněná pro vodácký turismus. Hlavně pro jarní měsíce. Jedná se o jedinečný adrenalinový zážitek. Loďku si musí lidé vynést pěšky, protože na cestě platí zákaz vjezdu vozidlem. Pokud ale nechají auto pod hotelem Permon v Podbánském a loďku vynesou na ramenou, mohou se spustit panenským divokým tokem nově narozené řeky Belá a okusit Tatry zase z trochu jiného soudku.

Další novinkou má být dobrovolné vstupné, které má park v plánu vybírat skrze aplikaci.

Kamenná cesta v Tatrách

Turistické cesty ve Vysokých Tatrách lákají k prozkoumání této výjimečné vysokohorské lokality tisíce turistů denně

Rekonstrukce Cesty slobody – tatranské dopravní tepny

Pokud jste se v letošním roce vydali do Tater, zřejmě jste zaregistrovali dějící se změny na hlavním dopravním úseku – na Cestě slobody. Jedná se o generální opravu silnice vedoucí z Podbánského do Tatranské Lomnice o délce 43 kilometrů. Prochází všemi hlavními středisky cestovního ruchu a je tak klíčová pro pohyb turistů, kteří se do Tater vydají autem. Pokud tedy ještě letos plánujete vyjet do Tater autem, bude to pořádná zkouška nervů. Do konce letní sezóny se tam totiž téměř s jistotou budou tvořit kolony.

Cesta slobody spojuje patnáct tatranských osad. S jejím budováním se započalo již v roce 1967 a už o deset let později odpovědné osoby konstatovaly, že silnice je přetížená a počet aut je neúnosný. Ten se časem ještě znásobil, a i přesto takto postavená cesta sloužila až do dnešních dní.

Byla už ale v tak žalostném stavu, že se po 56 letech konečně dočkala rekonstrukce. Každý kilometr nové cesty ale vyjde na necelý milión eur. Za takové peníze se ale mohou návštěvníci již od příštího roku těšit na moderně opravenou silnici, na které budou vybudována čtyři odpočívadla s přístřešky, záchody a informačními tabulemi. Nebudou chybět ani stojany na kola a dětská hřiště.

Oprava je rozdělena na šest úseků po přibližně sedmi kilometrech. Pracovat na ní bude dohromady pět firem a hlavní části rekonstrukce se mají stihnout do konce letošního roku. Zbytek by se měl dokončit v průběhu roku 2024. Ambice a plány jsou věc jedna, druhá věc je nevyzpytatelné tatranské počasí, které již několik podobných plánů v minulosti zhatil. My ale věříme, že se vše povede, a že příští letní sezóna bude pro turisty přijíždějící v autech o něco příjemnější.

Zobrazit další

Outdoorové oblečení - jak ho správně vybrat a vrstvit
Bivakování v česku: Vše, co potřebujete vědět

Napsat komentář

Všechny komentáře jsou před zveřejněním moderovány.

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.