Bivakování v česku: Vše, co potřebujete vědět

Bivakování v česku: Vše, co potřebujete vědět

Už jste slyšeli o pojmu bivakování? Pro ty z Vás, kteří si nejsou tímto pojmem jistí jsme připravili tento článek, který nastíní, co to bivakování je, jaký je rozdíl mezi bivakováním, stanováním a tábořením, a také jaký je přístup k bivakování v Česku. Jdeme na to!

Spacák, nebo stan?

Bivakování je zjednodušeně řečeno – spaní pod širým nebem. Pokud tento termín rozvedeme trochu více do hloubky – jedná se ve své podstatě o nouzové přenocování v přírodě za sníženého komfortu. Jestliže míříte do oblasti, kde je povoleno pouze bivakování, tak stan nechejte doma a měli byste si vystačit jen se spacákem.

Pro upřesnění je nutno rozlišit pár pojmů, které si jsou ve výsledku podobné a mohou občas cestovatele zmást.

Táboření vs. bivakování/nocování

  • Tábořením se dle ustanovení v lesním zákoně č.289/1995 Sb. a v zákoně o ochraně přírody č. 114/1992 Sb. rozumí „přenocování za zvýšeného komfortu použitím přístřešku, především stanu, a další doprovodné aktivity, jako je např. příprava stravy, hygiena, likvidace odpadků apod.“ Táboření tedy není jen samotné přespání, ale jedná se i o aktivity, které jsou s přespáním spojené.
  • Zatímco nocování je dle zákona definováno „přenocování pod širákem za sníženého komfortu bez použití přístřešku, bez rozdělání ohně a bez zanechání jakýchkoli odpadků v místě přenocování.” Na spoustě treků, které v aplikaci Adventurer naleznete, jsou přímo vyznačená místa vhodná k přespání, kterými se myslí právě bivakování. Buďte tedy zodpovědní a respektujte zákony. Nejen, že se tím vyhnete zbytečně vyhroceným situacím, ale především tím neublížíte přírodě.
  • S čím si spojit táboření? Stan, příprava jídla, praní oblečení, osobní hygiena, vyprodukování a následná likvidace odpadu (i biologického), zvýšený komfort, oheň.
  • S čím si spojit bivakování? Bez stanu, spacák, snížený komfort, pouze na jednu noc, bez ohně, bez zanechání odpadu (i biologického), svoboda a volnost.

Vzhledem k tomu, že v aplikaci Adventurer se nachází treky z prostředí Národních Parků, Chráněných Krajinných Oblastí a z přírodních rezervací, pojďme si vysvětlit základní pravidla chování v těchto oblastech.

Nocování v lesích a na území Česka

Pokud přejdeme rovnou k věci – nocování v lese má na našem území zelenou. Ovšem, i u nás platí určité výjimky, které lze ale jednoduše odvodit. Pro jistotu si zde pravidla nocování a pohybu v přírodě zopakujeme:

  • Paragrafem § 63 v zákoně o ochraně přírody je pro všechny občany garantovaná možnost pobytu v přírodě. Rozumí se tím volný pohyb osob krajinou bez ohledu na to, kdo krajinu vlastní
  • Výjimka: zastavěné a stavební pozemky (dvory, zahrady, sady, vinice...)
  • Výjimka: pozemky určené k chovu zvířat
  • Výjimka: louky a orná pole, kde by mohlo v dobu pohybu osob dojít k poškození porostů, či půdy anebo při pastvě dobytka

Mimo zmíněné výjimky máte právo na pohyb, pokud území nijak nepoškozujete.

Co se lesů týče, hlavu v mechu můžete složit v podstatě kdekoliv v rámci běžného práva vstupovat do lesa (užívání lesa). 

V lese je taktéž povoleno sbírat houby a lesní plody a odnášet klestí do 7 cm v průměru, které je suché, bez kůry a na zemi ležící. Co však povoleno není, a Vy byste to měli respektovat, je les poškozovat a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa.

Pozor si však dejte na jednu věc: nocování může být omezeno v době, kdy je vstup do lesa omezen, jak se můžeme dozvědět na Lesní správě, jedná se především o nutnou údržbu lesa, těžbu dřeva, či myslivecké hony. Tyto informace je vždy nutné si zjistit před vstupem do určité oblasti, a pokud je na cestě vysloveně napsáno, že je zákaz vstupu do dané oblasti – je povinností toto ustanovení respektovat v zájmu našeho zdraví. Rozhodně nechcete, aby si Vás myslivec spletl s bažantem a vystřelil po Vás, že ne? Bezpečnost nadevše dobrodruzi!

Nocování v CHKO

V případě bivaku v CHKO se budeme řídit již několikrát zmíněným zákonem č. 114/1192 Sb. o ochraně přírody a krajiny. V něm nalezneme věci, které jsou vyloženě zakázané jako „táboření a rozdělávání ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody na celém území národního parku (NP), chráněné krajinné oblasti (CHKO) a národní přírodní rezervace (NPR)“.

Zjednodušeně míněno – můžete jednorázově přespat téměř kdekoliv, pokud po sobě nezanecháte žádné stopy, ráno co nejdříve místo přespání opustíte a nebudete poškozovat přírodu kolem sebe. Především tedy rozděláváním ohně.

Zmíněné platí obecně na CHKO, je však potřeba vědět, že na území CHKO se mohou nacházet národní přírodní rezervace (NPR), ve kterých se pravidla neliší od Národního parku a dle zákona č. 114/1992 Sb. je i zde zakázán pohyb mimo značené cesty.

Zástupci jednotlivých CHKO se shodují, že právě NPR jsou často nejatraktivnější lokality. V aplikaci Adventurer najdete pouze místa, která jsou k přespání vhodná a nenarušují tím nijak žádný zákon a neohrožují přírodu. Jde nám především o to, uchovat přírodu co možná v nejlepším stavu i pro ostatní generace.

Nocování v NP

V národních parcích, které máme na území České republiky celkem čtyři (Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko, Podyjí) platí pravidla pro pohyb nejpřísnější. Pohybovat se zde můžete primárně jen po vyznačených trasách.

Zákon o ochraně přírody a krajiny nocování nepřímo zakazuje, a to formou zákazu přístupu veřejnosti do krajiny mimo turistické značené trasy, konkrétně do 1. zóny NP s možným rozšířením na celé území NP (mimo zastavěné území obcí).

Hlavním důvodem tohoto omezení je riziko poškozování území. To je samozřejmě pochopitelné, vzhledem k tomu, že národní parky jsou chráněny především kvůli unikátní flóře a fauně, která je pro dané území jedinečná a přítomností člověka by mohla být narušená.

Skvěle to pojala správa NP Šumava, která podél hlavní červené trase nechala vybudovat nouzová nocoviště, kde je možné si postavit stan anebo vyložit bivak. Tato nocoviště jsou bezpochyby cestou, jak otevřít NP Šumava více lidem a udělat ho mnohem přístupnější. Nouzová nocoviště fungují pouze k přespání, tudíž na jednu noc.

Úplnou stopku veškerému nocování vydal NP České Švýcarsko, kde je od roku 2000 nocování zakázáno, a to nejen v návštěvním řádu, ale i v zákoně. Důvodem je především rušení citlivějších druhů zvířat přítomností člověka.

V Krkonošském NP zase máte k dispozici hustou síť horských bud, kde je možné vždy přespat.

Jak na to? Výběr vhodného vybavení

Teď, když jsme si vysvětlili, kde se bivakovat dá, a kde je lepší se tomu vyhnout, pojďme si říct, co je potřeba na takový trek, který zahrnuje spaní pod širákem.

Jak už bylo řečeno – při bivakování se nesmí rozdělat oheň, což napovídá, že budeme potřebovat teplo, které oheň vyzařuje, nějak zařídit. Poslouží k tomu kvalitně vybraný spacák, který by měl svou specifikací odpovídat příslušnému počasí a teplotám, které se na treku vyskytují. Rozhodně si tedy nemusíte brát extra teplý spacák na trek po Jizerských horách v létě, ale určitě jsou oblasti, kde se Vám právě tento spacák bude hodit.

Skvělou volbou pro lidi, kteří nechtějí táhnout zbytečně těžké věci a chtějí si užít trek co nejvíc “na lehko“, je tzv. „žďárský vak“. Jedná se o nepromokavý vak, do kterého vložíte spacák i s karimatkou. Díky vaku jste chránění před deštěm bez toho, aniž byste s sebou museli nosit stan. Žďárák lze rozložit kdekoliv a oproti stanu je výrazně lehčí.

Dobrodružnou volbou může být také hamaka, kterou stačí natáhnout mezi dva stromy a máte o spaní vystaráno.

Chcete si něco uvařit, ale nemůžete rozdělat oheň, jak na to? Měli byste si pořídit také kvalitní plynový vařič. Na trhu jich naleznete opravdu široké množství, takže rozhodně máte z čeho vybírat. Používání vařiče je velice jednoduché a rychlé. Oproti rozdělávání ohně navíc nemusíte uklízet ohniště nebo se zdržovat sbíráním dřeva. Plynový vařič je tak pro bivakování nutným základem. Buďte však na pozoru, v některých oblastech není povoleno používat ani tohoto pomocníka.

Pozornost věnujte také balení a balte tak trochu s rozumem. Bivakování je především o svobodě a o volnosti, proto nechte věci, které nezbytně nepotřebujete, raději doma. Uvidíte, jak se Vám uleví! Bivak je skvělým způsobem, jak se blíže spojit s přírodou a odpoutat se tak od každodenního stresu, který nám dnešní doba přináší.

Potřebujete s sebou především spací pytel, karimatka a plynový vařič pro přípravu jídla, případně žďárský vak pro ochranu před deštěm. A to je vše! Spaní pod širým nebem má své kouzlo a pokud se dobře vybavíte, ušetříte si spoustu zbytečné zátěže navíc.

Zobrazit další

Pravidla ve Vysokých Tatrách se od příštího roku zpřísňují. Do určitých částí budou mít zákaz psi.
Tipy na jednodenní výlety po Česku

Napsat komentář

Všechny komentáře jsou před zveřejněním moderovány.

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.