Tipy na jednodenní výlety po Česku

Tipy na jednodenní výlety po Česku

Česká republika nabízí nepřeberné množství možností, kam se vydat na krátký výlet nebo jednodenní turistiku. Pokud hledáte inspiraci, máme pro vás pár tipů na známá, ale i méně tradiční místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Tak na nic nečekejte a vyrazte objevovat krásy České republiky.

Všechny trasy si můžete otevřít v aplikaci Adventurer, která vám poskytne detailní informace včetně mapy, jak se na místo dostat, co si vzít s sebou, náročnost, počasí, fotky a další.

Jednodenní výlety po ČR

Čertovy hlavy a jiné skalní reliéfy

Nástupní místo

Parkoviště v obci Tupadly.

Popis trasy

Toto dobrodružství za sebou skrývá spoustu úžasných skalních reliefů, které dosahují výšky až 10 metrů. Všechny tyto reliéfy vytesal v letech 1840-1845 sochař Václav Levý.

Trasu započnete na malém travnatém parkovišti v obci Tupadly, která se pyšní pouhými pár desítky obyvatel. Odtud vyrazíte po modře značené trase, směrem na Želízy, která vás bude provázet celým dobrodružstvím. Modrá zanedlouho odbočuje vlevo a přivádí vás k prvnímu a nejznámějšímu skalnímu reliéfu, kterým jsou Čertovy hlavy. Pohled na pískovcové sochy vysoké 9 metrů je opravdu dechberoucí.

Od Čertových hlav pokračujete přes jeskyni Klácelku až do Liběchova, kde doporučujeme zastávku u místního zámku. Z Liběchova se vydáte zalesněnou krajinou k dalším skalním reliéfům. Po cestě spatříte jeskyni Harfenici, skalní Sfingu nebo třeba skalního Hada. Od Hada dokončíte okruh po modré až na parkoviště v Tupadlech.

Riegrova stezka podél řeky Jizery

Nástupní místo

Tuto příjemnou a nenáročnou procházku naučnou Riegrovo stezkou započnete ve městě Semily, ležící na soutoku řeky Jizery s Oleškou. Výchozím bodem vám bude vlaková stanice nacházející se západně od centra města.

Popis trasy

Poté, co se na výchozí bod dostavíte a budete připraveni na dobrodružství, vydáte se směrem na sever po modře značené turistické trase až k mostu přes řeku Jizeru.

Na Riegrově stezce, která následuje hned po přechodu tohoto mostu, potkáte řadu zajímavostí, mezi které patří nespočet vyhlídek nebo nádherná visutá lávka, jež je hlavním lákadlem Riegrovy stezky. Checkpoint na vás bude čekat přibližně v polovině trasy, ve městě Spálov. Zde se napojíte na Kamenického stezku, která vás dovede k turistickému rozcestníku Morava. Zde zabočíte doleva a budete pokračovat po modře značené turistické trase až do města Semily, ve kterém vaše dobrodružství začalo.

Poslední zajímavostí na treku pro vás bude nádherná tvrz ve tvaru písmene U, později přestavěná na zámek Semily. Od ní už stačí po hlavní silnici popojít zhruba kilometr, po kterém se dostavíte do výchozího a zároveň cílového bodu vašeho dobrodružství. Gratulujeme k dokončení!

 

Stezka okolo rybníku Olšina

Nástupní místo

Trasu započnete necelý kilometr od vlakové stanice Hodňov. Pokud přijedete autem, tak se na okruh můžete vydat rovnou z parkoviště návštěvnického centra Olšina ve stejnojmenné obci.

Popis trasy

Naučná stezka Olšina je turistická trasa vedoucí šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Její velká část vede po povalových chodnících, další úseky však musíte zdolat opravdovým přírodním terénem.

Poté co se dostanete přes obec Olšina, několik metrů vás cesta povede lesem, kterým vedou sympatické dřevěné chodníky. Z rázu se ocitnete až u mola přímo zasahujícího do rybníku. Vrcholem tohoto atraktivního okruhu je bezpochyby soustava dřevěných mostů přibližně v půlce trasy. Pokud zrovna narazíte na den, kdy se po stezce neprohání hromada turistů, budete mít z tohoto dobrodružství určitě samé skvělé zážitky.

Po mostě se dostanete přes jinak neprůchodnou část rybníka a napojíte se znovu na lesní stezku, která se táhne až k hlavní silnici. Ta vás bude doprovázet na vašich posledních metrech tohoto treku.

Poznámka: Kousek od vlakové zastávky se nachází rybářská bašta z 15. století, ve které můžete navštívit stálou expozici věnovanou historii obce Olšina, ale také rybářství a lesnictví. Expozice je v letních měsících dostupná každý den od 8:30 do 15:00, po zbytku roku pouze o víkendu.

Cesta po krásách Pálavy

Nástupní místo

Okruh začíná na neplaceném parkovišti v obci Klentnice.

Popis trasy

Z parkoviště se téměř ihned napojíte na zeleně značenou cestu, po které půjdete až k prvnímu rozcestníku, kde se vaše cesta změní na žlutě značenou. Na této trase můžete vybočit a navštívit zříceninu hradu Sirotčí hrádek nebo pokračovat v naplánované trase na vyhlídku nad Klentnicí.

Vaše další kroky povedou po červené Svatojakubské cestě - Moravskoslezské, na které se nacházejí vyhlídky i přístřešek Soutěska. Po necelých třech kilometrech vybočíte z červené na zeleně značenou cestu, až dorazíte k nejvyššímu vrcholu Pavlovských vrchů - Děvín (550 m n. m.), u kterého je nedaleko i stejnojmenná vyhlídka. K dalším vyhlídkám a zřícenině hradu Děvičky vás čeká trasa dlouhá jen necelé 2 kilometry. V moment, kdy se vracíte k rozcestníku Dívčí hrad - sedlo, se vydáváte na naučnou stezku Děvín.

Máte před sebou druhou část treku vedoucí stále lesem, okolo Skalního útvaru Velký špunt, Trůn a vrcholů Obora a Pálava. Když už se z lesa dostáváte k polím a loukám, blížíte se k obci Perná, kde se nachází i studánka. Na této cestě jsou opět další vyhlídky, ke kterým se dostanete jednoduše vybočením pár metrů z trasy.

Odsud vám už zbývá pouhých pár kilometrů k dokončení celého okruhu po krásách Pálavy. Tento trek je průvodcem po tom nejkrásnějším, co Pálava nabízí. Užijte si zbývající kilometry, vedoucí zpět na parkoviště, kde toto dobrodružství končí!

Poznámka: Přespání ve stanu či pod přístřeškem je možné na veřejném tábořišti v lomu u obce Klentnice. V CHKO Pálava je mimo toto tábořiště přísný zákaz přespávání a rozdělávání ohně.

Okolo rozhledny Cibulka

Nástupní místo

Své putování započnete na menším parkovišti pár set kroků od rozhledny Cibulka.

Popis trasy

Na tento kratší okruh kousek za Sokolovem můžete bezpochyby vyrazit i s malým dobrodruhem, nebo čtyřnohým kamarádem. Jedná se o poklidný pár hodinový výlet, který zajisté nadchne i ty náročnější kusy.

Od parkoviště se vydáte po zeleně značené cesta stoupající vzhůru k samotné rozhledně. Ze třicet metrů vysoké rozhledny si budete moci užít rozhled na Krušné hory, Slavkovský les nebo Karlovarsko. Cibulka se této rozhledně říká nejspíše díky její cibulovité kopuli.

Pokračujete přes Šibeniční vrch (666 m n. m.) okolo kamenného oltáře. Dále projdete obce Libnov a Krajková, a ocitnete se na modře značené cyklostezce. Po ní pomalu míříte k další zastávce na tomto treku – zřícenině hradu Hartenberg. Tento hrad, který se stal později zámkem, má velmi bohatou historii. Jeho prohlídka s průvodcem, během které se dozvíte veškeré zajímavosti o tomto krásném místě, trvá 60 minut, a je, včetně vstupu, zpoplatněná. Návštěvu Hartenbergu proto necháme čistě na vás, avšak vřele ji doporučujeme! Od hradu je to do cíle už jen kousek. Na parkovišti, odkud jste na tuto cestu vycházeli, nyní tento okruh zakončíte.

Okruh kolem Kladských rašelin

Nástupní místo

Okruh začíná na neplaceném parkovišti Lázeňská ve městě Lázně Kynžvart

Popis trasy

Ihned na začátku trasy se nachází dva minerální prameny. Vaše kroky povedou lesem po červeně značené cestě a cyklostezce, kde se nachází přístřešek a vrchol Králův kámen, který je zalesněný a nijak nad okolím nevyniká, tudíž se může stát, že jeho zdolání ani nezaregistrujete. V tento moment už se nacházíte v blízkosti rašelinišť. Příjemnou cestou mezi stromy překračujete Pramenský potok a Dlouhou stoku. Kousek od Liščí louky odbočujete z červeně značené stezky na neznačenou, zpevněnou cestu, po jejíž pravici se vám rozkládá Paterák - jedna z pěti částí Kladských rašelin.

Po zelené dorazíte do obce Kladská, kde si projdete stejnojmennou naučnou stezku, která tvoří přibližně dvoukilometrový okruh. Povede vás přes rybníky Horní a Dolní Bahňák. Stezka pokračuje okolo Kladského rybníka, a na druhé straně cesty nabízí možnost spatřit největší část Kladských rašelin - Tajgu. Dalšími kroky procházíte až na Vysoké sedlo okolo vrcholu Lysina. V okolí právě tohoto vrcholu se nachází stejnojmenná část Kladských rašelin. Poslední tři kilometry cesty povedou zpět do Lázní Kynžvart. Projdete okolo zříceniny hradu Kynžvart, ke kterému se budete moci jít podívat. Nachází se na hoře Zámecký vrch (824 m n. m.), který se tyčí nad obcí Lázně Kynžvart. Od zříceniny už to máte opravdu kousek zpět na parkoviště, odkud jste vycházeli.

Cestou královstvím pískovců - Toulovcovy Maštale

Nástupní místo

Cestu do tohoto pískovcového království započnete na neplaceném parkovišti v obci Bor u Skutče.

Popis trasy

Vydáte se po červeně značené stezce a zanedlouho se dostanete z obydlené části do lesa. Ihned z kraje můžete navštívit Dudychovu jeskyni, která je nejznámější z pseudokrasových jeskyň v PR Maštale. Je to skála s průrvou, vysoká asi dvacet metrů, a vylézt můžete až na její samotný vrchol.

Další vaše kroky směřují podél Farského potoka, kde cestou navštívíte Mojžíšův pramen. Stále budete následovat proud potoka, dokud nedorazíte do části obce Jarošova - Vranice, kde se vám naskytne příležitost navštívit několik studánek a turistický přístřešek. Nyní se napojíte na žlutě značenou stezku, která vede podél Voletínského potoka. Z lesů začínají vylézat obří pískovcoví giganti, kteří svou velikostí jistě předčili očekávání mnohých z vás. První pískovcové království na vaší trase budou Městské Maštale. Jedná se o předskokana toho nejlepšího, co vás na tomto treku čeká. Najdete zde mnoho skalních útvarů a alespoň se připravíte na to, co vás bude čekat na další zastávce. Tou jsou právě Toulovcovy Maštale, které tvoří takové malé, skromné, pískovcové bludiště. Ale nebojte se - s námi bloudit rozhodně nebudete! Za to si ale projdete veškeré skály, které v tomto malém skalním městě objevíte.

Následující zastávky v druhé části treku jsou další skalní útvary na které je potřeba kousek odbočit z plánované trasy, především ke konci treku se jedná o útvary Kazatelna a Kolumbovo vejce, které se řadí mezi nejvýznamnější útvary v této rezervaci. Vaše dobrodružství zakončíte na parkovišti, ze kterého jste vycházeli.

Stáhni si aplikaci Adventurer a vyraz objevovat.

Dobrodružství už na tebe čeká!

Zobrazit další

Bivakování v česku: Vše, co potřebujete vědět

Napsat komentář

Všechny komentáře jsou před zveřejněním moderovány.

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.