Vybavení

Outdoorové oblečení - jak ho správně vybrat a vrstvit

Outdoorové oblečení - jak ho správně vybrat a vrstvit

I když se na horskou turistiku vydáte v teplých měsících, je důležité si uvědomit, že počasí v horách bývá nevyzpytatelné. A právě tady vstupuje do hry outdoorové oblečení, které je nezbytné pro jakékoliv dobrodružství nebo aktivitu v přírodě. Ať se chystáte na horskou túru, lezení po skalách, procházku v přírodě nebo běh, správné oblečení je zásadní pro zajištění vašeho pohodlí, bezpečnosti a zábavy. V tomto článku probereme různé typy outdoorového oblečení, jak jej správně vybrat a používat.

Výběr outdoorového oblečení

Při výběru outdoorového oblečení je nezbytné vzít v úvahu aktivitu, kterou budete dělat, povětrnostní podmínky a vaše osobní preference. Zde je několik tipů, které vám pomohou vybrat to správné oblečení pro vaše outdoorové dobrodružství:
 • Zvažte aktivitu: Různé aktivity vyžadují různé typy oblečení. Například turistika a kempování vyžadují lehké, prodyšné oblečení, zatímco lyžování a snowboarding vyžadují těžší, zateplené oblečení.
 • Zkontrolujte počasí: Podívejte na předpověď počasí pro vaši destinaci a vyberte si oblečení, které je vhodné pro dané podmínky. Pokud bude zima a mokro, bude potřeba vybrat oblečení, které je nepromokavé a zateplené.
 • Vyberte si správný materiál: Syntetické materiály, jako je polyester, jsou lehké, prodyšné a rychleschnoucí, díky čemuž jsou vynikající volbou pro turistiku a kempování. Merino vlna je další oblíbenou volbou, protože přirozeně odvádí vlhkost a je odolná vůči zápachu. 

Vrstvení outdoorového oblečení

Základem outdoorového oblékání je vrstvení. Říká se tomu princip cibulové slupky nebo-li funkční vrstvy. Systém vrstvení zahrnuje nošení různých vrstev oblečení, které lze přidat nebo odebrat podle potřeby v závislosti na povětrnostních podmínkách. Vrstvení je klíčem k udržení pohodlí a ochrany ve volné přírodě. Díky první vrstvě jste v suchu, s druhou v teple a třetí vás ochrání před zimou, větrem i deštěm.
První vrstva - První vrstva outdoorového oblečení, známá také jako základní vrstva, je vrstva nejblíže vaší pokožce. Její primární funkcí je řídit vlhkost a regulovat tělesnou teplotu tím, že odvádí pot od pokožky a přenáší jej do další vrstvy. Základní vrstvy jsou obvykle vyrobeny z materiálů odvádějících vlhkost, jako jsou syntetické tkaniny, jako je polyester, nylon nebo merino vlna, které jsou prodyšné a rychleschnoucí. Dodávají se v různých hmotnostech a tloušťkách v závislosti na zamýšlené činnosti a povětrnostních podmínkách. V chladnějším počasí mohou základní vrstvy také poskytnout izolaci, která vás udrží v teple. Je však důležité pamatovat na to, že primární funkcí základní vrstvy je řízení vlhkosti a správné vrstvení je zásadní pro to, abyste venku zůstali v teple a suchu.
Druhá vrstva - Druhá vrstva outdoorového oblečení, známá také jako izolační vrstva, se nosí přes základní vrstvu a je zodpovědná za poskytování tepla v chladnějších povětrnostních podmínkách. Izolační vrstvy jsou obvykle vyrobeny z materiálů, jako je fleece, prachové peří nebo syntetická izolace, které zachycují vzduch, aby poskytly izolaci a udržely teplo. Tyto materiály jsou také prodyšné, aby nedocházelo k přehřívání a regulovaly tělesnou teplotu. Izolační vrstvy se dodávají v různých hmotnostech a tloušťkách v závislosti na úrovni potřebného tepla a zamýšlené činnosti. Například lehká fleecová bunda může být vhodná pro mírný podzimní den, zatímco těžší péřová bunda může být nezbytná pro zimní aktivity, jako je lyžování nebo horolezectví.
Třetí vrstva - Třetí vrstva outdoorového oblečení, známá také jako vnější vrstva, je poslední vrstvou a je zodpovědná za ochranu před živly, jako je vítr, déšť a sníh. Vnější vrstvy jsou obvykle vyrobeny z voděodolných a prodyšných materiálů, jako je Gore-Tex, eVent nebo jiné podobné materiály. Tyto materiály jsou navrženy tak, aby vás udržely v suchu zvenčí tím, že zabraňují pronikání vlhkosti do látky a zároveň umožňují potu a vlhkosti unikat zevnitř. Vnější vrstvy se dodávají v různých stylech a tloušťkách v závislosti na zamýšlené aktivitě a povětrnostních podmínkách. Například lehká bunda do deště se může hodit na letní túru, zatímco při zimních aktivitách v extrémních mrazech a sněhu může být nezbytná odolná parka. Vnější vrstva by měla mít také prvky, jako jsou nastavitelné manžety, kapuce a pasy, aby se zabránilo vnikání větru a vody do těchto bodů. Měla by být také odolná proti oděru, aby vydržela opotřebení při outdoorových aktivitách.

Další tipy:

 • Chraňte své ruce: Používejte rukavice nebo palčáky, abyste si chránili ruce před chladem a větrem.
 • Chraňte své nohy: Kotníkové boty jsou nejlepší variantou pro chůzi v horách, zpevní vám kotník, díky čemuž zabráníte či snížíte možnosti úrazu. Boty by také měly být prodyšné a voděodolné, budete tak připraveni na jakékoliv počasí.
 • Noste pokrývku hlavy: Čepice pomáhá chránit vaši hlavu a uši před chladem i sluncem. I za teplého počasí si proto nezapomeňte přibalit lehkou kšiltovku či sportovní čelenku.
 • Používejte ochranu proti slunci: Dokonce i v zatažených dnech mohou být UV paprsky škodlivé pro vaši pokožku. Noste pokrývku hlavy, sluneční brýle a opalovací krém, abyste ochránili svou pokožku před škodlivými slunečními paprsky.

  Doufáme, že vám tento článek pomohl dozvědět se více o principech vrstveného oblékání. Teď to můžete jít prověřit na vlastní kůži na nějakém treku s aplikací Adventurer, která vám poskytne detailní informace včetně mapy, jak se na místo dostat, co si vzít s sebou, náročnost, počasí, fotky a další.

  Zobrazit další

  Jak si vybrat vhodný batoh?
  Pravidla ve Vysokých Tatrách se od příštího roku zpřísňují. Do určitých částí budou mít zákaz psi.

  Napsat komentář

  Všechny komentáře jsou před zveřejněním moderovány.

  Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.