Vybavení

Outdoorové oblečení - jak ho správně vybrat a vrstvit

Outdoorové oblečení - jak ho správně vybrat a vrstvit

I když se na horskou turistiku vydáte v teplých měsících, je důležité si uvědomit, že počasí v horách bývá nevyzpytatelné. A právě tady vstupuje do hry outdoorové oblečení, které je nezbytné pro jakékoliv dobrodružství nebo aktivitu v přírodě. Ať se chystáte na horskou túru, lezení po skalách, procházku v přírodě nebo běh, správné oblečení je zásadní pro zajištění vašeho pohodlí, bezpečnosti a zábavy. V tomto článku probereme různé typy outdoorového oblečení, jak jej správně vybrat a používat.

 

Výběr outdoorového oblečení

Při výběru outdoorového oblečení je nezbytné vzít v úvahu aktivitu, kterou budete dělat, povětrnostní podmínky a vaše osobní preference. Zde je několik tipů, které vám pomohou vybrat to správné oblečení pro vaše outdoorové dobrodružství:
  • Zvažte aktivitu: Různé aktivity vyžadují různé typy oblečení. Například turistika a kempování vyžadují lehké, prodyšné oblečení, zatímco lyžování a snowboarding vyžadují těžší, zateplené oblečení.

  • Zkontrolujte počasí: Podívejte na předpověď počasí pro vaši destinaci a vyberte si oblečení, které je vhodné pro dané podmínky. Pokud bude zima a mokro, bude potřeba vybrat oblečení, které je nepromokavé a zateplené.

  • Vyberte si správný materiál: Syntetické materiály, jako je polyester, jsou lehké, prodyšné a rychleschnoucí, díky čemuž jsou vynikající volbou pro turistiku a kempování. Merino vlna je další oblíbenou volbou, protože přirozeně odvádí vlhkost a je odolná vůči zápachu.

 

Vrstvení outdoorového oblečení

Základem outdoorového oblékání je vrstvení. Říká se tomu princip cibulové slupky nebo-li funkční vrstvy. Systém vrstvení zahrnuje nošení různých vrstev oblečení, které lze přidat nebo odebrat podle potřeby v závislosti na povětrnostních podmínkách. Vrstvení je klíčem k udržení pohodlí a ochrany ve volné přírodě. Díky první vrstvě jste v suchu, s druhou v teple a třetí vás ochrání před zimou, větrem i deštěm.
První vrstva - První vrstva outdoorového oblečení, známá také jako základní vrstva, je vrstva nejblíže vaší pokožce. Její primární funkcí je řídit vlhkost a regulovat tělesnou teplotu tím, že odvádí pot od pokožky a přenáší jej do další vrstvy. Základní vrstvy jsou obvykle vyrobeny z materiálů odvádějících vlhkost, jako jsou syntetické tkaniny, jako je polyester, nylon nebo merino vlna, které jsou prodyšné a rychleschnoucí. Dodávají se v různých hmotnostech a tloušťkách v závislosti na zamýšlené činnosti a povětrnostních podmínkách. V chladnějším počasí mohou základní vrstvy také poskytnout izolaci, která vás udrží v teple. Je však důležité pamatovat na to, že primární funkcí základní vrstvy je řízení vlhkosti a správné vrstvení je zásadní pro to, abyste venku zůstali v teple a suchu.
Druhá vrstva - Druhá vrstva outdoorového oblečení, známá také jako izolační vrstva, se nosí přes základní vrstvu a je zodpovědná za poskytování tepla v chladnějších povětrnostních podmínkách. Izolační vrstvy jsou obvykle vyrobeny z materiálů, jako je fleece, prachové peří nebo syntetická izolace, které zachycují vzduch, aby poskytly izolaci a udržely teplo. Tyto materiály jsou také prodyšné, aby nedocházelo k přehřívání a regulovaly tělesnou teplotu. Izolační vrstvy se dodávají v různých hmotnostech a tloušťkách v závislosti na úrovni potřebného tepla a zamýšlené činnosti. Například lehká fleecová bunda může být vhodná pro mírný podzimní den, zatímco těžší péřová bunda může být nezbytná pro zimní aktivity, jako je lyžování nebo horolezectví.
Třetí vrstva - Třetí vrstva outdoorového oblečení, známá také jako vnější vrstva, je poslední vrstvou a je zodpovědná za ochranu před živly, jako je vítr, déšť a sníh. Vnější vrstvy jsou obvykle vyrobeny z voděodolných a prodyšných materiálů, jako je Gore-Tex, eVent nebo jiné podobné materiály. Tyto materiály jsou navrženy tak, aby vás udržely v suchu zvenčí tím, že zabraňují pronikání vlhkosti do látky a zároveň umožňují potu a vlhkosti unikat zevnitř. Vnější vrstvy se dodávají v různých stylech a tloušťkách v závislosti na zamýšlené aktivitě a povětrnostních podmínkách. Například lehká bunda do deště se může hodit na letní túru, zatímco při zimních aktivitách v extrémních mrazech a sněhu může být nezbytná odolná parka. Vnější vrstva by měla mít také prvky, jako jsou nastavitelné manžety, kapuce a pasy, aby se zabránilo vnikání větru a vody do těchto bodů. Měla by být také odolná proti oděru, aby vydržela opotřebení při outdoorových aktivitách.

Další tipy:

  • Chraňte své ruce: Používejte rukavice nebo palčáky, abyste si chránili ruce před chladem a větrem.

  • Chraňte své nohy: Kotníkové boty jsou nejlepší variantou pro chůzi v horách, zpevní vám kotník, díky čemuž zabráníte či snížíte možnosti úrazu. Boty by také měly být prodyšné a voděodolné, budete tak připraveni na jakékoliv počasí.

  • Noste pokrývku hlavy: Čepice pomáhá chránit vaši hlavu a uši před chladem i sluncem. I za teplého počasí si proto nezapomeňte přibalit lehkou kšiltovku či sportovní čelenku.

  • Používejte ochranu proti slunci: Dokonce i v zatažených dnech mohou být UV paprsky škodlivé pro vaši pokožku. Noste pokrývku hlavy, sluneční brýle a opalovací krém, abyste ochránili svou pokožku před škodlivými slunečními paprsky.

 

Doufáme, že vám tento článek pomohl dozvědět se více o principech vrstveného oblékání. Teď to můžete jít prověřit na vlastní kůži na nějakém treku s aplikací Adventurer, která vám poskytne detailní informace včetně mapy, jak se na místo dostat, co si vzít s sebou, náročnost, počasí, fotky a další.

Reading next

Jak si vybrat vhodný batoh?
Pravidla ve Vysokých Tatrách se od příštího roku zpřísňují. Do určitých částí budou mít zákaz psi.

Leave a comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.