Vybavení

Jak si vybrat vhodný batoh?

Jak si vybrat vhodný batoh?

Vybrat si správný batoh na svá dobrodružství je neméně důležité, jako správně padnoucí boty. Během chůze byste se měli vyvarovat jakékoliv bolesti z pohybu. Bolest vyčerpává celý organismus a po X kilometrech se může roznést do celého pohybového aparátu. Čím více bolesti, tím méně prožitku, jelikož se více soustředíte na bolest.
To jsme vás na úvod snad trochu postrašili a přesvědčili o důležitosti tohoto tématu

Vybrat batoh čistě online? Nesmysl!

Batoh se musí vyzkoušet! A to ideálně i se závažím. Je možné mít vytipovanou značku, u které je velká pravděpodobnost, že vám bude sedět. Například HUSKY disponuje rozmanitou kolekcí modelů pro nejrůznější příležitosti, naleznete zde batohy pro náročné výpravy, ale i batohy vhodné pro klasickou turistiku. Každý máme však trochu jinou postavu, postoj, i páteř samotnou a tak to, co platí pro většinu lidí, nemusí platit právě pro vás. Proto lze jednoznačně vyzkoušení batohu se závažím doporučit v každém případě.
Samozřejmě se dnes také velmi hledí na vzhled a praktičnost, ale nic z toho není důležitější, než to, jak se vám onen batoh nosí. Ruku na srdce, pokud vás z něj budou bolet záda, nebo se vám bude zkrátka špatně nosit, tak jej stejně nosit nebudete. A je jedno jak krásné barvy má, a že do něj vleze vše.

Základní prvky batohu

Při výběru skvěle padnoucího batohu je dobré se soustředit především na rozložení váhy. Tomu pomáhají především bederní pásy, které by měly být základní součástí batohu při delších túrách. Bederní pásy hodnotíme podle tuhosti, velikosti, polstrovanosti, kvality spony a případně i toho, zda mají kapsičky. Čím větší batoh, tím víc všeho - tužší, polstrovanější, větší polstrovaná část (tím větší prostor na větší kapsičky), tím důležitější je kvalitní spona, která dobře drží, ale zároveň se dá v případě potřeby rychle odepnout.

U hrudního popruhu zkontrolujte rovněž, že váš hrudník zvládne obepnout, že se nepovoluje, a že si jej můžete vertikálně na ramenních popruzích posouvat. Jeho funkcí je zajištění lepšího kopírování těla právě ramenními popruhy. Ty jsou samozřejmě hlavní částí batohu a tím, co dělá z batohu víc než jen jakýsi látkový pytel. I v jejich případě se soustředíme na polstrování, tuhost přezek a případné vychytávky jako nejrůznější poutka, nebo kapsičky.

VELMI DŮLEŽITÝ je samozřejmě také materiál, ne každému vyhovují síťky, mnoho lidí dřou, a bavlněné i vlněné oblečení pod nimi žmolkovatí. Jejich výhodou je však dobré odvádění potu a lepší větrání.

Malý, střední, obrovský, běžecký, lavinový, cyklistický, lezecký, parašutistický, vodácký, fotografický, školní, kouzelnický… Tak který?

Druhů batohů je zhruba tolik, kolik zvířat obecných. Sepsat soupis všech možných vlastností a tipů ohledně výběru pro každý typ batohu by vystačilo na celou knihu.

Pojďme tedy alespoň předpokládat, že se chystáte na trek a hlavní co musíte řešit je objem batohu. A právě zde se objevuje dilema mnohých z nás.

Více komfortu v batohu a méně komfortu pro záda, NEBO méně komfortu v batohu a více komfortu pro záda?

Odpovědět si musí každý sám. Záležet pravděpodobně bude na délce a profilu trasy, potřebách, podnebí, ročním období, prostředí, a v neposlední řadě i penězích, a možná i pohlaví.

Lze se sbalit na týdenní trek v horách do 30l batohu a jíst cestou jen proteinové tyčinky, Adventure menu, nenasycené tuky v podobě oříšku ze Světa Plodů, nebo podobné prostorově nenáročné a výživné pokrmy, vytrhávat kořínky, lovit ryby, spát jen ve spacáku a žďáráku, a užít si volnost pohybu současně s vyšším nekomfortem, co se právě stravy a spaní týče. Stejně tak lze absolvovat prodloužený víkend se 70l krosnou nabalenou výtečným jídlem, vařičem, pánvičkou, dekorativními světýlky, stanem, grilem a 3l vína, ale samotný pohyb si zřejmě moc neužijete.

Tohle je na zvážení každého z nás. Každý máme jiné preference, a rovněž každý výlet je specifický a jedinečný v každou jednu chvíli (i díky počasí), máme jiné finanční možnosti při nákupu ultralehkého vybavení a to je nutno vzít v úvahu.

Až se vám podaří tohle dilema vyřešit najdete zároveň odpověď na otázku: “Jak velký batoh potřebuju?!”

(ROZŘEŠENÍ): Za mě je každopádně nejuniverzálnější velikost 40-50l s popruhy zespod k případnému extra připevnění stanu.

Hlavní praktické vychytávky

 • Pláštěnka na batoh - dnes už poměrně standardní součást batohu, ale stále se dají najít výjimky.
 • Dělení komory batohu - U větších batohů existuje v hlavní komoře přepážka, která vytvoří dvě komory. Spodní slouží především pro spací pytel, abyste jej nemuseli hrabat úplně zespod z vrchu. Vstup do spodní komory je z přední strany batohu. Její velikost je většinou tak akorát na to, abyste tam onen spací pytel narvali i bez obalu. Pokud máte lehčí (menší) spacák, tak se tam vleze třeba i nafukovací karimatka.
 • Boční popruhy - ty by měly být dva z každé strany a dost dlouhé na to, abyste pod ně byli schopni smotat a narvat celou klasickou karimatku (nebo podložku na cvičení?!).
 • KAPSY KAPSY KAPSY - nikdy jich není dost.
  • V horním poklopu alespoň z každé strany jednu
  • Kapsy po stranách u spodní části
  • Velká kapsa na laptop v zádech
  • Elastická kapsa na přední straně batohu
  • Malé kapsičky na ramenní popruzích jsou taky super vychytávka.
  • Externí boční kapsa speciálně na láhev pití - Klasické boční kapsy mají sice stejný účel, ale pokud jsou jen našity na hlavní část batohu, tak se určitě shodneme na tom, že při vytahování láhve bez sundání jediného popruhu se cítíte zhruba jako tyrannosaurus Rex. Vychytanou boční kapsičku má například Deuter Aircontact Pro 60+15 - ta není součástí hlavní části batohu, ale bederního nosiče.
 • Nejrůznější gumičky a stahováky, kterými přiděláte na batoh například hole. Při jejich využívání dávejte pozor, aby vám na batohu nic “neplandalo”. Na batohu NESMÍ NIC VISET ANI PLANDAT! A to z jednoho prostého důvodu: tělo spotřebovává na vyrovnání těchto malých pohybu na zádech poměrně velké množství energie.
 • Vstup - může vám pomoct při hledání věcí ve spodní části batohu, navíc, pokud máte delší dinosauří ručičky, tak si možná sem tam něco zvládnete vytáhnout aniž byste si batoh ze zad sundavali.
 • Další a velmi důležitý prvek je hlavní vstup do komory. Časy, kdy existoval pouze vstup ze shora jsou dávno pryč. Daleko praktičtější je vstup zepředu, kdy můžete vlastně celý předek odepnout jako například víko kufru. Díky tomu máte neustále přístup ke všem zákoutím své kouzelné batoží komnaty. Nevýhodou je, že se vám oblečení nepodaří moc zkompresovat, aby se vám ho tam vešlo co nejvíce (teda alespoň oproti variantě vstupu ze shora).
  • Nejpraktičtější variantou je pak vstup ze zad a to z toho důvodu, že zipy drží v této části pevněji a navíc při položení na mokrou zem si namočíte přední část batohu, která vás pak na zádech nestudí.

  Vychytávek je samozřejmě dneska daleko víc, od píšťalek přes lokalizační systémy, až po zabudované solární panely a powerbanky.

  Bez peněz pro batoh nelez

  Za kvalitní batoh si samozřejmě většinou zaplatíte, ale je to investice do pohodlí, praktičnosti, budoucnosti, i zdraví, a to se sakra vyplatí. Při výběru věnujte v neposlední řadě pozornost také materiálům, švům a nakonec i barvě.

  Zobrazit další

  Proč používat trekové hole?
  Outdoorové oblečení - jak ho správně vybrat a vrstvit

  Napsat komentář

  Všechny komentáře jsou před zveřejněním moderovány.

  Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.